Lidé
Žijeme a dýcháme gastronomií. Vzděláváme, pořádáme kurzy, experimentujeme v kuchyni i za barem. Máme na starosti interní vzdělávání v Ambiente, ale i tvorbu nových konceptů a jejich zlepšování. Těší nás!
Tomáš Valkovič
kreativní šéfkuchař
Tomáš je kreativním šéfkuchařem Ambiente. Původně sice studoval obchodní akademii, ale naštěstí ho při výpomoci v bratislavské pizzerii chytla kuchařina. Velmi rychle se stal šéfkuchařem a do své restaurace Camouflage si ho vyhlídnul také Martin Korbelič. Tomáše čekalo ještě otevření restaurace ve Vídni, a pak už ho zlákaly lokální suroviny a vyměnil fine dining za malé bistro v Banské Bystrici. Tomášova touha se učit ho zavedla do pražského Kampa Parku a záhy do Esky, kde se vypracoval na šéfkuchaře. Nyní sídlí v UMu a jeho hlavní úlohou je rozvíjet nové koncepty, zkoušet a testovat různé receptury a postupy, vést interní vzdělávání pro kuchaře a nově také pro veřejnost. Ve svém volném čase pořádá spolu s Jirkou Horákem pop upy, kde servíruje langoše a tacos, které prostě musíte ochutnat!
Jiří Horák
kreativní šéfkuchař
Jirka je kreativním šéfkuchařem Ambiente. Než se začal věnovat rozvoji nových konceptů restaurací, inovacím, internímu vzdělávání i kurzům pro veřejnost, dosloužilo mu mnoho kuchařských rondonů. Jirka pracoval v Pizza Nuova, Čestru, ale i La Degustation Boheme. Vařil v Anglii, vyrazil na zkušenou do Brazílie do resturace D.O.M. a při dalších stážích zvědavě poznával michelinské restaurace Kadeau nebo Maaemo. Stál ale také u zrodu Grils a poté několik let působil jako zástupce šéfkuchaře v Esce. Nyní Jirka sídlí v UMu, kde ve své laboratoři rozvíjí nové nápady, (znovu)objevuje recepty a s pokorou jemu vlastní sdílí své kulinářské oblíbenosti s profesionály i veřejností. Pokud má chvíli volna, pravděpodobně se věnuje pop-upovým projektům, kde připravuje vylazené langoše nebo tacos.
František Skopec
kreativní šéfkuchař
František Skopec je kreativní šéfkuchař Ambiente. Než posílil tým Umu, působil jako
šéfkuchař v Café Savoy, kde měl na starost chod kuchyně, cukrárny i pekárny.
František vystudoval hotelovou školu a management, pracovně začínal jako provozní
a později manažer. Po čase se ale rozhodl vyměnit náročný koloběh organizace
práce a lidí za kuchyni a bez jakékoli praxe nastoupil do Manú Emanuela Ridiho.
Tam získal první kuchařské zkušenosti, se kterými se později ucházel o místo
kuchaře v Café Savoy. Vyšlo to a František se postupně vypracoval až na
šéfkuchaře. Dnes má spolu s Jirkou Horákem a Tomášem Valkovičem na starost
rozvoj nových konceptů v Ambiente a vzdělávání kuchařů i veřejnosti.
Ondřej Štökl
šéfbarista
Ondra Štökl pochází z Horního Maršova a přezdívá se mu Kost a kofein. Tatínek dvou dětí má na kontě nejeden úspěch – někdejší mistr republiky v latinskoamerických tancích se vytrénoval na profesionálního barmana a mistra v kávové disciplíně latté art. Díky zkušenostem z AnonymouS Coffee a baristické praxi v Esce se Óňa brzy vypracoval na kávového gurua celého Ambi a s požehnáním Tomáše Karpíška začal nekompromisně prosazovat a vysvětlovat pití výběrové kávy. Má na starost bary a nápoje nejen v Ambiente a věnuje se také vzdělávání baristů. To se bude brzy odehrávat ve vzdělávacím centru UM na Národní 28.
Dušan Pavelka
šéfbarista
Dušan pochází ze Slovenska, kde se seznámil s gastronomií i s výběrovou kávou. Po hotelové škole ho zaměstnali v kavárně obchodního domu Tesco, brzy nato ale zakotvil v Bratislavě. Z podniku Môj bar se posunul do baru Savage Garden a kavárny Urban House, kde pracoval jako šéfbarista do chvíle, kdy se rozhodl rozšířit si obzory v bistru Fach.
Mezitím se účastnil soutěží Barista roku (2. místo v hlavní kategorii a zlato v kategorii Coffee in good spirits) a SVK Aeropress. Soutěžil v Soulu i na berlínském MS v kategorii Coffee in good spirits. Před třemi lety se přestěhoval do Prahy a naskočil do týmu v Esce. Z Karlína se nedávno přemístil do Umu, kde pomáhá organizovat vzdělávání baristů a kávové eventy. Kromě toho ladí kávu a fermentované nápoje v Goodloku.
Lucie Janečková
mistryně výčepní, škola čepování
Vystudovala žurnalistiku, ale spíše než po reportážích teď “lítá” po výčepech. Lucie začínala v roce 2014 v Lokálu Hamburk, kam si odběhla na brigádu ke škole. Práce s pivem jí ale začala bavit více a tak se posunula za výčep a začala se učit výčepnímu řemeslu. Organizuje soutěž Zlatá pípa a od roku 2021 vede Školu čepování Lukáše Svobody. Kromě toho má na starost zakončení tréninků výčepních v Ambiente a Lokálech.
Během svého působení v Lokále se naučila sanitovat pivní vedení a úspěšně složila zkoušky do Cechu sanitačních techniků. Kromě toho je členkou správní rady a etické komise Profesního sdružení sanitace nápojových cest. Úspěšně složila i Senzorické zkoušky na vady piva a v roce 2019 úspěšně absolvovala rekvalifikační kurz Sanitačního technika ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském. Jejím cílem je vrátit slávu výčepnímu řemeslu a dostat jej zpět do škol.
V hospodě zůstává i ve volném čase, kouká výčepním pod ruce a ochutnává novinky pivovarského světa, věrná však zůstává plzeňskému ležáku.
Profík je nejen v čepování - načepované mlíko vypije na ex pod 4 sekundy!
Jana Slabá
generální manažerka
Jana se živí jídlem. Už při studiu VŠE založila Foodies Club, se kterým pořádala různé gastro akce, a byla také u vzniku Street Food Festivalu. Téměř 10 let pracovala pro Riccarda Lucqueho – stala se kreativní manažerkou školy vaření Laboratorio a nakonec byla také ve vedení La Collezione. V mezičase procestovala kus Itálie, kde nasávala inspiraci u vinařů, sýrařů, řezníků…, ale také pomáhala natočit dokument a vydat
kuchařku Riccarda Lucqueho. Jako foodeditorka se podílela i na knize Zdeňka Pohlreicha a Kristíny Nemčkové. Jana stojí za platformou Chef‘s Night, která sdružuje a podporuje profíky z gastronomie, a od roku 2021 objevuje svět kávy v české pražírně La Boheme Café. V UMu povede vzdělávací kurzy pro veřejnost a bude se dál věnovat tomu, co ji naplňuje ze všeho nejvíc – propojování lidí napříč branží, která pro ni znamená druhý domov.
Eva Králová
vzdělávání
Eva vystudovala publicistiku a mediální komunikaci a po škole se věnovala projektovému a event managementu. Deset let působila v eventové agentuře, kde vedla produkční tým a protože má ráda prostřední gastra, přesunula se následně jako projektový manažer k realizaci gastronomického festivalu Foodparade v zahradách Trojského zámku.
V UMu se stará o vzdělávání pro všechny zaměstnance Ambiente napříč restauracemi i pozicemi. Připravuje dlouhodobé kurzy pro odbornou veřejnost zaměřené na řemesla i projekt budoucí gastronomické školy.
Blanka Datinská
šéfredaktorka blogu Jídlo a radost
Blanka Datinská je šéfredaktorka blogu Jídlo a radost a členka Rady UMu. Odmala si
přála být spisovatelkou a tak už při studiu germanistiky psala různé recenze brněnských
podniků. V roce 2016 nastoupila do týmu redakce blogu Ambiente a stala se člověkem,
který ho po následujících šest let plnil zajímavým obsahem z gastronomického světa.
Zvědavost Blanku často zavála do různých koutů Evropy, kde hltala nové znalosti i
zkušenosti kuchařů a postupně svými poznatky začala obohacovat a tvořit i vzdělávání uvnitř Ambiente. V roce 2022 se stala šéfredaktorkou blogu a stala se důležitým členem
Rady UMu.